Przepisy na domowe nalewki: tradycyjne i aromatyczne trunki

Przepisy na domowe nalewki: tradycyjne i aromatyczne trunki

Przepisy na domowe nalewki: tradycyjne i aromatyczne trunki

Nalewki są nieodłącznym elementem polskiej kultury kulinarnej. Tradycyjnie były robione przez nasze babcie jako lekarstwa na różne choroby, ale także jako trunek na specjalne okazje. Dziś robienie nalewki już nie jest tak popularne jak kiedyś, ale warto odkryć tę tradycję i spróbować zrobić własną wersję tego aromatycznego trunku. W tym artykule przedstawiamy przepisy na domowe nalewki, począwszy od tradycyjnych do bardziej wyrafinowanych smakowo.

  1. Nalewki tradycyjne
    Najpopularniejsze nalewki robione przez nasze babcie to: wiśniowa, malinowa, pigwowa, czereśniowa, jabłkowa i miętowa. Przepisy są proste i składają się z trzech podstawowych składników: owoców, wódki i cukru.
  • Nalewka malinowa
    Składniki:
    1 kg malin
    1 litr wódki
    1 szklanka cukru

Przygotowanie:
Maliny umyć, odszypułkować i zmiksować. Następnie włożyć do słoja i zalać wódką. Odstawić na ok. 2 tygodnie w ciemnym, chłodnym miejscu. Po tym czasie należy przecedzić przez gazę, dodać cukier i dokładnie wymieszać.

  1. Nalewki egzotyczne
    Jeśli chcemy odkryć bardziej wyrafinowane smaki, warto spróbować zrobić nalewki egzotyczne. Składniki nie są tak łatwo dostępne, ale efekt końcowy na pewno wynagrodzi trud w poszukiwaniach.
  • Nalewka z mango i kokosa
    Składniki:
    1 mango
    1 kokos
    1 litr rumu
    100 g cukru

Przygotowanie:
Mango pokroić w kostkę, a kokos odkroić miąższ od skóry i pokroić na mniejsze kawałki. Następnie włożyć do słoja i zalać rumem. Odstawić na ok. 3 tygodnie w ciemnym, chłodnym miejscu. Po tym czasie należy przecedzić przez gazę, dodać cukier i dokładnie wymieszać.

  1. Nalewki ziołowe
    Nalewki ziołowe kojarzą nam się z lekarstwami na różne choroby. Mimo wszystko warto je spróbować, ponieważ są nie tylko bardzo smaczne, ale także pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.
  • Nalewka ziołowa na trawienie
    Składniki:
    1/2 szklanki kory cynamonowej
    1/2 szklanki mięty pieprzowej
    1/2 szklanki anyżu gwiaździstego
    1/2 szklanki kardamonu
    500 ml wódki
    200 g cukru

Przygotowanie:
Zioła pokroić na mniejsze kawałki i wymieszać w słoju. Następnie zalać wódką i odstawić na ok. 2 tygodnie w ciemnym miejscu. Po tym czasie należy przecedzić przez gazę, dodać cukier i dokładnie wymieszać.

  1. Nalewki miodowe
    Nalewki miodowe są nie tylko pyszne, ale także mają wiele cennych właściwości zdrowotnych. Zawierają dużą ilość witamin i minerałów, a także wzmacniają układ odpornościowy.
  • Nalewka miodowa z imbirem i cytryną
    Składniki:
    1 korzeń imbiru
    2 cytryny
    500 ml wódki
    100 g miodu

Przygotowanie:
Imbir obrać i pokroić w drobne kostki. Cytryny pokroić w plastry. Następnie włożyć do słoja i zalać wódką. Odstawić na ok. 2 tygodnie w ciemnym, chłodnym miejscu. Po tym czasie należy przecedzić przez gazę, dodać miód i dokładnie wymieszać.

  1. Nalewki orzechowe
    Nalewki orzechowe są wyjątkowe ze względu na swoje bogactwo smaków. Wykorzystuje się do nich różnego rodzaju orzechy, w tym orzechy włoskie, makadamia czy laskowe.
  • Nalewka orzechowa z cynamonem
    Składniki:
    1/2 kg orzechów włoskich
    1 litr wódki
    250 g cukru
    2 laski cynamonu

Przygotowanie:
Orzechy włożyć do słoja i zalać wódką. Dodać cukier i laski cynamonu. Odstawić na ok. 3 miesiące w ciemnym, chłodnym miejscu. Po tym czasie należy przecedzić przez gazę.

Podsumowanie:
Nalewki to znakomity sposób na wykorzystanie ulubionych owoców i ziół. Przy ich robieniu można dać upust swojej kreatywności i dopasować przepisy do swojego gustu. Warto jednak pamiętać, że nalewki to alkohol, dlatego należy zawsze pamiętać o umiarze i spożywać je odpowiedzialnie.