Kuchnia angielska: tradycyjne pieczenie i smaczne dania

Kuchnia angielska: tradycyjne pieczenie i smaczne dania

Angielska sztuka gotowania słynie z tradycyjnego pieczenia i smacznych dań. Ta kuchnia jest bogata w wyborne dania, które przyciągają smakoszy z całego świata. Tradycyjne pieczenia, smażone menu i słodkie rarytasy to tylko niektóre z potraw, które warto spróbować w kuchni angielskiej.

Historia kuchni angielskiej

Kuchnia angielska ma bogatą historię, a jej surowce i potrawy sięgają epoki rzymskiej. W średniowieczu pojawiają się rycerskie bankiety i królewskie uczty, a piętnastoosobowe stoły składają się z pięciu dań. W okresie rewolucji przemysłowej w XVIII wieku, wzrasta dostępność produktów, co prowadzi do zwiększenia różnorodności angielskich potraw. Do dzisiaj ta kuchnia słynie z mięsnej, smażonej kuchni, ale miesza się z różnymi wpływami z całego świata, tworząc jedną z ciekawszych kuchni.

Tradycyjne potrawy

Angielska kuchnia słynie z tradycyjnego pieczenia i smażonych potraw. Popularnym daniem są sunday roasts, czyli pieczone mięso z dodatkiem warzyw i sosów, podawane w niedziele. Innym tradycyjnym daniem jest fish and chips, czyli ryba z frytkami. Warto spróbować również tradycyjnej sałatki z jajkiem i bekonem, podawanej z dressingiem i chrupiącymi grzankami.

Słodkie rarytasy

Kuchnia angielska jest też bogata w słodkie rarytasy, włączając w to deser rodzaju sticky toffee pudding, czyli pudding toffiowy, i banoffee pie, czyli szklanka wypełniona karmelowym bananem, śmietaną i chrupiącymi ciastkami. Innymi tradycyjnymi słodyczami są ciastka owsiane, shortbread i ciasta z bakaliami.

Napoje i alkohole

Kuchnia angielska jest bogata w napoje i alkohole. Wśród tradycyjnych alkoholi wyszczególnić można gin i whisky. Warto spróbować też angielskich piw, takich jak bitter i ale. Jednym z narodowych napojów jest herbata, podawana z mlekiem i cukrem.

Restauracje i puby

W Wielkiej Brytanii znajduje się mnóstwo restauracji i pubów serwujących tradycyjną kuchnię angielską. Popularne puby oferują sunday roasts i frytki z rybą. Bary w mieście serwują fish and chips oraz inne dania, takie jak tradycyjne pieczone fasolki z bekonem i sosami. Restauracje serwują bardziej wyrafinowane dania, takie jak steak oraz spróbowanie wspaniałych dań z karty dań w menu.

Podsumowanie

Angielska kuchnia jest znana na całym świecie ze swojej tradycyjnej kuchni oraz smacznych słodkości. W kuchni angielskiej można znaleźć wiele różnorodnych dań, od sunday roasts i fish and chips, do tradycyjnych sałatek z jajkiem i bekonem oraz słodkich rarytasów. Mnóstwo pubów i restauracji oferuje tradycyjne menu, z dodatkiem najbardziej popularnych i znanych potraw, zaś najlepsze warto wypróbować w rodzinnej atmosferze, w Wielkiej Brytanii.