Kuchnia libańska: aromatyczne przyprawy i orientalne dania

Kuchnia libańska: aromatyczne przyprawy i orientalne dania

Kuchnia libańska – smaki Orientu w Twoim domu

Powiązania kulturowe między Libanem a Europą sięgają wieków, i jednym z takich pozytywnych wpływów jest kuchnia libańska. Kuchnia ta słynie z łagodnych i aromatycznych przypraw, świeżych warzyw, suszonych owoców i ciepłych chlebów. Chcesz poznać smak tej egzotycznej kuchni? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj przepisy i sekrety kuchni libańskiej.

Historia kuchni libańskiej

Kuchnia libańska jest jedną z najstarszych na świecie. Wraz z wyprawami krzyżowców i wymianą handlową w regionie, kuchnia ta wpłynęła i była wpływana przez kuchnie perską, turecką i grecką. Dziś kuchnia libańska jest szczególnie popularna w regionie Bliskiego Wschodu i zachodniej Europie.

Przyprawy i smaki

Kuchnia libańska jest bardzo zróżnicowana i bogata w smaki i aromaty. Na pierwszym miejscu są tu przyprawy takie jak: falafel, tahini, kardamon, cynamon, imbir, kolendra, mięta, oliwki, a także imbir, skórka z cytryny, sól i pieprz. Dopełnieniem całości są owoce morza, warzywa, cielęcina i drób, a także orzechy i suszone owoce.

Najważniejsze dania kuchni libańskiej

  1. Hummus – to tradycyjna propozycja kuchni libańskiej, która jest jednym z najbardziej znanych dań na świecie. Hummus przygotowuje się z ciecierzycy, tahini, czosnku, cytryny i przypraw. Podaje się ją z chlebami pitą lub z warzywami.

  2. Kebab – to danie z mięsa, które jest często spożywane w krajach na Bliskim Wschodzie. Są to mięsne kawałki, które są grillowane na rożnie. Kebab często podaje się z tradycyjnym ryżem, a także z hummusem i sałatkami warzywnymi.

  3. Libańska pizza – to pizza w stylu libańskim, wykonana z cienkiego ciasta, a na wierzch nakładana jest mieszanka mięsa, cebuli, pomidorów i przypraw.

  4. Kibbeh – to deser, który składa się z mielonej wołowiny, cebuli i przypraw, zawijanej w kulki i smażonej na głębokim oleju. Kibbeh podaje się z jogurtem lub małymi warzywnymi sałatkami.

  5. Warzywne dania – do kuchni libańskiej wchodzą także dania warzywne, przede wszystkim desery i sałatki. Najpopularniejsze ze spożywanych w trakcie posiłków są: tabbouleh (sałatka z zielonej pietruszki, cebuli, pomidorów i opcjonalnie bulguru) oraz babaganoush (deser z purée z bakłażana, tahini, czosnku i przypraw).

Podsumowanie

Jeśli szukasz smaków egzotyki, to kuchnie Bliskiego Wschodu na pewno przypadną Ci do gustu. Kuchnia libańska to propozycja dla tych, którzy chcą się pobawić w gotowanie i eksperymentować ze smakami. Smaki, które odkryjesz, przyniosą Ci nowe doznania, dzięki którym poczujesz się jak w podróży do Orientu.