Kilka przyczyn wycia psów

Kilka przyczyn wycia psów

Właściciele często denerwują się, słysząc, że ich psi pupile wyją. Tymczasem warto zorientować się, jaki jest powód takiego zachowania. Wycie psa może mieć zróżnicowane przyczyny i podłoże.

Dlaczego psy wyją?

Istnieje kilka głównych powodów, które skłaniają nasze psiaka do zabrania w ten sposób głosu. Jeśli słyszymy, że pies wyje przez dłuższą chwile, warto go dokładnie obejrzeć i zwrócić uwagę, czy nie ma widocznych obrażeń. Wycie może być bowiem spowodowane złą kondycją i bólem. Jeśli nie widzimy żadnych zewnętrznych obrażeń, a zachowanie nie ulega poprawie, koniecznie trzeba skonsultować się z weterynarzem. Może być to objaw typowo chorobowy.

Niekiedy wycie bywa również powiązane z silnym lękiem separacyjnym. Kiedy właściciele wychodzą, niektóre zwierzaki panicznie obawiają się, że właśnie zostały porzucone.

Psy to zwierzęta typowo stadne. Zdarza się zatem, że z pomocą wycia komunikują się z okolicznymi kuzynami. Szczególnie dobrze można to zaobserwować, gdy w sąsiedztwie jeden z psów zaczyna wyć i w naprawdę krótkim czasie dołączają do niego inne zwierzęta.

Powodów wycia jest wiele. Warto mieć oczy otwarte i obserwować naszego pupila. Wtedy będziemy w stanie odróżnić zwykłą komunikację od nudy lub choroby.