Skąd pochodzi pizza? Pizza to włoski przysmak? Niekoniecznie!

Skąd pochodzi pizza? Pizza to włoski przysmak? Niekoniecznie!

Pizza jest jednym z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych dań na całym świecie. Może być wspaniałym pomysłem na szybki obiad. Popularne pizzerie są w stanie upiec ją i dowieźć nam do domu nawet w pół godziny. Za sprawą swojej dużej dostępności i zróżnicowanej ceny ratuje z opresji studentów w trakcie sesji, ale i może być dobrym pomysłem na uroczysty obiad poza domem. Ogromna mnogość dodatków, wielkości a nawet kształtów sprawia, że każdy jest w stanie dopasować coś dla siebie.

Skąd pochodzi pizza?

Kto przy wielkiej popularności tego dania jest w stanie powiedzieć skąd pochodzi pizza?
99% zapytanych osób odpowie krótko-z Włoch! Prawda jest jednak nieco bardziej złożona.
Na ten temat istnieją różne teorie. Jedna z nich mówi, że jej początków należy szukać w starożytnej Grecji, gdzie placki chlebowe zwane “plangutos” na metalowych rozgrzanych tarczach zapiekano z oliwą i i ziołami.
Kolejna wersja mówi o tym, że pizza wywodzi się z Azji i jest tradycyjną koreańską potrawą. Dania podobne do pizzy niewątpliwie pojawiły się na tym kontynencie dużo wcześniej jednak miały nieco inny wygląd niż znane przez współczesnych- dodatki są zapiekane w środku. Zwolennicy tej teorii uważają, że Marco Polo ukradł przepis i przywiózł go do Europy.
Niektórzy uważają również, że potrawa ta znana była już w Imperium Perskim, a żołnierze Dariusza Wielkiego chętnie wypiekali ją z daktylami i serem.
Uknuto też teorię, że rzymscy wojownicy podczas okupacji Palestyny zasmakowali w macy i postanowili doprawiać ją sosem z pomidorów i ziołami. Jednak badania archeologiczne nie są w stanie tego potwierdzić.

Z jakiego miasta pochodzi pizza

Jak widać ciężko określić, który naród stworzył pizzę. Pewne jest jedno… Pizza w wydaniu jakie znamy dzisiaj pochodzi z Włoch. A z jakiego miasta pochodzi pizza?
Otóż w 1738 roku w Neapolu powstała i istnieje do dziś pierwsza pizzeria- Antica Pizzeria Port’Alba. Początkowo to było głównie danie dla biednych, ale z czasem włoskie elity rozsmakowały się w tym przysmaku. Z pewnością przyczyniło się do tego zamiłowanie ówczesnego władcy Neapolu Fernanda I Burbona, który pokochał smak pizzy i często polecał dostarczanie jej do królewskich komnat. Ferdynand II poszedł już dalej i zalecił zatrudnić specjalnego wytwórcę pizzy- Domenico Testę, który słynął z doskonałych umiejętności kucharskich.
W 1889 roku do Neapolu przybyła królowa Małgorzata Sabaudzka i na jej cześć zalecono przygotowanie pizzy najzdolniejszemu kucharzowi- Raffaele Esposito. Przygotował on pizze z bazylią, mozzarellą i pomidorami- całość odpowiadała kolorystycznie fladze Włoch. Królowej tak smakowało danie, że wysłała osobiste podziękowania dla jej twórcy. Danie to po dziś dzień jest znane jako Margherita i wyznacza światowe sztuki kulinarnej.
W 1957 roku po raz pierwszy do sprzedaży trafiły pizze mrożone i od razu stały się hitem, który jest w dzisiejszych czasach dostępny w każdym supermarkecie za niewielkie pieniądze.
Od 9 grudnia 2009 roku pizza neapolitańska jest częścią Europejskiego Dziedzictwa Narodowego. Tradycyjnie musi ona zawierać tylko i wyłącznie pomidory San Marzano oraz ser Mozzarella di Buffala. Pizza może być pieczona tylko w temperaturze 485 stopni Celsjusza w piecu opalanym drewnem nie dłużej niż 90 sekund. Średnica nie może przekraczać 35 centymetrów, ani jednej trzeciej centymetra grubości. Może być wykonana tylko i wyłącznie ręcznie.
Jak widać możliwości spożycia pizzy jest bardzo wiele. Od najprostszego dania odgrzewanego na przerwie w pracy w mikrofali do wykwintnie podanej w drogiej restauracji. Pewne jest jedno- żeby zasmakować oryginału warto wybrać się do Neapolu.