restauracja Soprano Dobre Miasto, Września. Kebab

restauracja Soprano Dobre Miasto, Września. Kebab

Skąd pochodzi pizza? Pizza to włoski przysmak? Niekoniecznie!

Skąd pochodzi pizza? Pizza to włoski przysmak? Niekoniecznie!

Pizza jest jednym z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych dań na całym świecie. Może być wspaniałym pomysłem na szybki obiad. Popularne pizzerie są w stanie upiec ją i dowieźć nam do domu nawet w pół godziny. Za sprawą swojej dużej dostępności i zróżnicowanej ceny ratuje z opresji studentów w trakcie sesji, ale i może być dobrym pomysłem na uroczysty obiad poza domem. Ogromna mnogość dodatków, wielkości a nawet kształtów sprawia, że każdy jest w stanie dopasować coś dla siebie.

Skąd pochodzi pizza?

Kto przy wielkiej popularności tego dania jest w stanie powiedzieć skąd pochodzi pizza?
99% zapytanych osób odpowie krótko-z Włoch! Prawda jest jednak nieco bardziej złożona.
Na ten temat istnieją różne teorie. Jedna z nich mówi, że jej początków należy szukać w starożytnej Grecji, gdzie placki chlebowe zwane “plangutos” na metalowych rozgrzanych tarczach zapiekano z oliwą i i ziołami.
Kolejna wersja mówi o tym, że pizza wywodzi się z Azji i jest tradycyjną koreańską potrawą. Dania podobne do pizzy niewątpliwie pojawiły się na tym kontynencie dużo wcześniej jednak miały nieco inny wygląd niż znane przez współczesnych- dodatki są zapiekane w środku. Zwolennicy tej teorii uważają, że Marco Polo ukradł przepis i przywiózł go do Europy.
Niektórzy uważają również, że potrawa ta znana była już w Imperium Perskim, a żołnierze Dariusza Wielkiego chętnie wypiekali ją z daktylami i serem.
Uknuto też teorię, że rzymscy wojownicy podczas okupacji Palestyny zasmakowali w macy i postanowili doprawiać ją sosem z pomidorów i ziołami. Jednak badania archeologiczne nie są w stanie tego potwierdzić.

Z jakiego miasta pochodzi pizza

Jak widać ciężko określić, który naród stworzył pizzę. Pewne jest jedno… Pizza w wydaniu jakie znamy dzisiaj pochodzi z Włoch. A z jakiego miasta pochodzi pizza?
Otóż w 1738 roku w Neapolu powstała i istnieje do dziś pierwsza pizzeria- Antica Pizzeria Port’Alba. Początkowo to było głównie danie dla biednych, ale z czasem włoskie elity rozsmakowały się w tym przysmaku. Z pewnością przyczyniło się do tego zamiłowanie ówczesnego władcy Neapolu Fernanda I Burbona, który pokochał smak pizzy i często polecał dostarczanie jej do królewskich komnat. Ferdynand II poszedł już dalej i zalecił zatrudnić specjalnego wytwórcę pizzy- Domenico Testę, który słynął z doskonałych umiejętności kucharskich.
W 1889 roku do Neapolu przybyła królowa Małgorzata Sabaudzka i na jej cześć zalecono przygotowanie pizzy najzdolniejszemu kucharzowi- Raffaele Esposito. Przygotował on pizze z bazylią, mozzarellą i pomidorami- całość odpowiadała kolorystycznie fladze Włoch. Królowej tak smakowało danie, że wysłała osobiste podziękowania dla jej twórcy. Danie to po dziś dzień jest znane jako Margherita i wyznacza światowe sztuki kulinarnej.
W 1957 roku po raz pierwszy do sprzedaży trafiły pizze mrożone i od razu stały się hitem, który jest w dzisiejszych czasach dostępny w każdym supermarkecie za niewielkie pieniądze.
Od 9 grudnia 2009 roku pizza neapolitańska jest częścią Europejskiego Dziedzictwa Narodowego. Tradycyjnie musi ona zawierać tylko i wyłącznie pomidory San Marzano oraz ser Mozzarella di Buffala. Pizza może być pieczona tylko w temperaturze 485 stopni Celsjusza w piecu opalanym drewnem nie dłużej niż 90 sekund. Średnica nie może przekraczać 35 centymetrów, ani jednej trzeciej centymetra grubości. Może być wykonana tylko i wyłącznie ręcznie.
Jak widać możliwości spożycia pizzy jest bardzo wiele. Od najprostszego dania odgrzewanego na przerwie w pracy w mikrofali do wykwintnie podanej w drogiej restauracji. Pewne jest jedno- żeby zasmakować oryginału warto wybrać się do Neapolu.