Pizza Grumwald
Kebab – potrawa kuchni orientalnej
20 czerwca 2016
Slier
Kliencie Soprano, sprawdź z jakich narzędzi warto korzystać!
25 sierpnia 2016

Historia z tortillą w tle

Kebeb wilda

Historia tortilli sięga państwa Azteków. Zaskoczeni?

Okazuje się, że to właśnie oni mieli wymyślić chrupiące placki z mąki kukurydzianej. Warto dodać, że Aztekowie uważali kukurydzę za świętą roślinę, dlatego traktowali ją z wielkim szacunkiem. Ciasto na tortille przyrządzali w ciekawy sposób: moczyli i gotowali ziarna kukurydzy w wodzie wapiennej, a następnie mielili je na mąkę. Technika wykorzystywania wapnia przy produkcji mąki kukurydzianej jest praktykowana na terenie Meksyku do dnia dzisiejszego.

Współcześnie tortille powstają z mieszanki mąki kukurydzianej i pszennej. Można je podawać na wiele sposobów: smażone, grillowane, zapiekane. Kukurydziany placek pasuje prawie do wszystkiego i w tym tkwi jego sekret. Najbardziej znana jest oczywiście tortilla chłopska, która szczegółowo opisana jest w Don Kichocie, gdyż była ulubioną potrawą Sancho Pansy. Na bazie tortilli przygotowuje się wiele ciekawych potraw. Tacos to placki tortilli napełnione farszem, które polewa się salsą pomidorową i posypuje serem i świeżymi ziołami. Enchiladas to tak zwane tortillowe zapiekanki, które podaje się na gorąco z sosami. Buritto to odmiana grubszej i bardziej miękkiej tortilli, którą napełnia się dużą ilością farszu, najczęściej z fasoli. Tostadas to rodzaj tortillowej pizzy, którą zazwyczaj polewa się śmietaną i posypuje serem. Warto dodać, że w Meksyku bardzo znana jest zupa de tortilla, która powstaje z fasoli, papryki, pomidorów oraz kawałków tortilli i białego sera.

W Soprano także macie szansę spróbować słynnych placków na wiele sposobów. W naszej ofercie znajdziecie tortille z kurczakiem lub cielęciną, mnóstwem warzyw i pysznymi sosami. Mamy też coś specjalnie dla osób nie jedzących mięsa – tortillę z pysznym falafelem oraz dla osób dbających o swoją dietę – tortillę pełnoziarnistą w wersji fit. Liczymy na to, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. A to wszystko w najlepszej pizzerii na poznańskim Dębcu. Zapraszamy na Opolską 16!

Comments are closed.