Historia gołębi pocztowych

Historia gołębi pocztowych

Gołębie, podobnie jak psy oraz koty, od wieków działają w służbie człowieka. Dzięki swojej szybkości i możliwości łatwego przenoszenia informacji na długie dystanse przyczyniły się one do powstania oraz upadku wielu światowych imperiów, a także, przez wieki swej długiej historii, odegrały znaczącą rolę w życiu niezliczonej ilości indywidualnych osób. Początki tej niezwykłej współpracy sięgają czasów bardzo odległych…

Gołębie pocztowe w czasach starożytnych

Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu gołębi pocztowych przez człowieka pochodzą z ok. 1000 roku p.n.e.. Były wówczas wykorzystywane przez Egipskich faraonów oraz władców sąsiednich krain do przekazywania wysokiej wagi wiadomości. Wkrótce ich pomysł doczekał się licznych naśladowców. W Imperium Rzymskim, gołębie stanowiły ważną składową komunikacji armii z władzami państwa.

Okres średniowiecza

Przez długi okres czasu, Bliski Wschód przodował w wykorzystaniu ptaków. Pierwsza pełnoprawna gołębia poczta założona została w XII-wiecznym Bagdadzie, i utrzymała się tam aż do wieku XVII. Początkowo średniowieczny uniwersalizm nie zakładał wykorzystywania gołębi jako narzędzia komunikacji. Podejście Europejczyków uległo zmianie dopiero w okresie wypraw krzyżowych, po czym srebrzyste ptaki na stałe zadomowiły się w gołębnikach Starego Kontynentu.

I i II Wojna Światowa

W okresie dwóch największych wojen, dziesiątki tysięcy gołębi wykorzystywane były przez wszystkie strony konfliktu, przekazując ważne informacje i niejednokrotnie ratując życie żołnierzy. Służyły m.in. na pokładach statków, okrętów podwodnych oraz samolotów, a za szczególne zasługi często otrzymywały ordery. W trakcie obu konfliktów popularność zyskało także zastosowanie gołębi w celach szpiegowskich, z wykorzystaniem zakładanego na nie sprzętu.

Gołębie a prywatne fortuny

Gołębie przyczyniły się też do budowy wielu prywatnych majątków. Kreatywnością w ich wykorzystaniu wykazał się m.in. Nathan Rotschild, który z pomocą gęstej sieci gołębników w całej Europie pozyskiwał informacje o wydarzeniach politycznych. Oddział gołębi pocztowych pomógł mu dowiedzieć się o porażce Napoleona pod Waterloo wcześniej od brytyjskiego rządu, dzięki czemu mógł kupić „bezwartościowe” akcje, których ceny błyskawicznie poszybowały w górę.
Setki gołębi były także pierwotnym fundamentem agencji informacyjnej Reuters, która dzięki temu mogła przekazywać informacje z wyjątkową szybkością.