Kebab Soprano
Urodzinowy konkurs!
17 października 2016
Kebab Soprano
Skąd pochodzi słowo pizza?
29 grudnia 2016

Dlaczego pizza jest okrągła?

Kebab Soprano

Być może powyższe pytanie wydaje się absurdalne, ale zgłębiając się w ten temat, możemy dojść do wielu intrygujących wniosków. Jak wiadomo, wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Nie inaczej tez jest w przypadku pizzy, która przywędrowała do nas właśnie z Włoch.

O historii samej pizzy już trochę pisaliśmy. Na pewno nie raz się zastanawialiście dlaczego pizza jest okrągła, kawałki trójkątne, a opakowanie kwadratowe? Według wielu kucharzy ma ona okrągły kształt, ponieważ ułatwia to jej upieczenie oraz krojenie. Z kolei trójkątna forma sprawia, że z powodzeniem możemy jeść pizzę rękoma, ponieważ ten kształt umożliwia swobodne trzymanie jej w dłoniach. Z kolei kwestia pudełka odsyła nas do ekonomii i logistyki. Po pierwsze, koszt produkcji okrągłego pudełka jest dużo wyższy od kwadratowego. A poza tym, samo wyjęcie kawałka pizzy z takiego kwadratowego opakowania jest dużo łatwiejsze. Idąc jeszcze dalej, dla dostawców pizzy ten kształt opakowania jest też dużo łatwiejszy do przewożenia.

Z odpowiedzią na powyższe pytanie wiąże się też zabawna anegdota, która mówi o tym, że trzech głodnych i wybitnych matematyków chciało stworzyć pizzę idealną. Nie chcieli pominąć też żadnej figury geometrycznej, dlatego stwierdzili, że pizza będzie okrągła, jej kawałki trójkątne, a opakowanie prostokątne.

Jednak tak naprawdę to nie kształt, nie opakowanie ma największe znaczenie. Liczy się przecież smak dania i składniki, jakie używamy do jej przyrządzania. W Soprano dbamy o to, aby pizza była przede wszystkim smaczna, chrupiąca i nie miała sobie równych.

Comments are closed.